Пређи на главни садржај

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje..

Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je naučnik, Oto Hajnrih Varburg, bio nagrađen Nobelovom nagradom za medicinu.
Ukratko (i sasvim laički) ćelije kancera lakše opstaju u kiseloj sredini koja se u telu stvara usled pogrešne ishrane i manjka kretanja.

Ne ulazeći u dalje proučavanje razloga zašto je ova teorija zapostavljena, rešila sam da se pozabavim alkalnom dijetom za koju sam znala i ranije, ali mi je posle ovog saznanja postala još zanimjivija.



Na redu je još jedna podela namirnica...Posle jin i jang, kuvanih i sirovih, životinjskog i biljnog porekla imamo i podelu na kiselu i baznu hranu.

Zadatak alkalne dijete je da organizam liši suvišne kiseline koja pogoduje razvoju mnogih bolesti.
Bilo da dan počnete kafom ili ovsenom kašom pravite istu grešku, i jedno i drugo spada u kisele namirnice. Sasvim neočekivano, limun, lajm, lubenicu i grejpfrut ćete naći na spisku alkalne hrane. Topla voda sa malo limuna se preporučuje kao najpoželjniji napitak jer i pored kiseline limuna u organizmu stvara baznu sredinu.

Kombinacija ove dijete i makrobiotike može biti zbunjujuća jer neke jin namirnice mogu biti i kisele i bazne (i obrnuto) te je mnogo teže uspostaviti balans. Ali ako pratite Raw Food filozofiju obradovaće Vas da je sirovo povrće mnogo bolje rešenje i termička obrada će ga učiniti kiselijim.



Početak ove dijete je eliminacija svih kiselih namirnica u koje spada meso, mlečni proizvodi, ali i mnoge vrste voća i kasnije, po uspostavljanju ravnoteže, njeno održavanje unošenjem 75% baznih i 25% kiselih namirnica. U vašoj ishrani će tada uglavnom biti zastupljeno povrće i pojedine žitarice od kojih je kinoa najviše bazna.

Za početak, uvedite bar jednu veliku salatu dnevno, ribu jedite sa mnogo limuna koji možete dodati i u vodu koju pijete tokom dana. Grickajte bundevine semenke ili ih stavite  u salate. Umesto kuhinjske soli koristite morsku ili, još bolje, Himalajsku so koja je najviše alkalna.


Proučite tabelu podele namirnica i među alkanim pronađite svoju omiljenu hranu i spremajte je svaki dan.

Pored toga što ćete, koristeći ovu dijetu, sigurno izgubiti poneki suvišni kilogram, ovaj način ishrane će učiniti Vaš organizam otpornijim.

 Dokazano je da se telo oslobođeno viška kiselina lakše bori sa srčanim problemima, osteoporozom, artritisom i manje je pogodno tlo za razvijanje ćelija kancera. Jedan od argumenata je i kratak životni vek Eskima koji se uglavnom hrane ribom , a većina povrća im je nedostupna.

Vredi svakako pokušati...ili bar uzeti u obzir.


U moru saveta, filozofija i dijeta uvek izaberite poneki putokaz i dodajte ga svojoj, jedinstvenoj mapi zdrave ishrane i zdravog života.






Ako Vam je potrebno još informacija....
Alkaline Sisters Blog






Коментари

Популарни постови са овог блога

Kad Vas napadne panika….

Sve je počelo nekoliko meseci posle mog prvog porođaja… Prvo sam osetila tahikardiju (ili aritmiju), gubljenje daha pri najmanjem naporu i odmah posumnjala na srčane tegobe… Kardiolog je obavio detaljan pregled, ali sve je bilo u najboljem redu. Kako je to moguće? Pri ovakvim simptomima. Ako nije srce, možda je nešto drugo u pitanju. Počela sam sve češće da osećam i čudan pritisak u glavi, trnjenje leve slepoočnice (tzv “mravinjanje“ - tada sam naučila tu reč), nesiguran hod, blage vrtoglavice… Sledeća stanica bio je neurolog… Sve sam obavila kako treba… Žmureći prstom pogodila nos, hodala po pravoj liniji… Sve je ok. Ne prestajem da tragam. Pritisak u glavi polako prestaje, ali nekako sve slabije vidim. Palim sva svetla u stanu, ali i dalje je mračno. Ne mogu da čitam, redovi se gube … Kod očnog lekara, konačno, prva dijagnoza… Dioptrija na oba oka (- 0,75 i -  0,50) i astigmatizam. Tražim i da mi izmeri očni pritisak, za svaki slučaj… Jedva uspeva da mi dod

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o