Пређи на главни садржај

Sitting is the next smoking

”Dugotrajno sedenje je štetno koliko i pušenje“ , krilatica koja, iako možda zvuči pretenciozno, sadrži u sebi bar zrnce istine. Živimo u vremenu “professional sitters“-a  tj profesionalnih sedača. Najveći deo radnog stanovništva zarađuje sedeći u kancelariji, radno vreme je sve duže, a zbog opterećenosti poslom ne obraća se pažnja na način na koji se sedi. 

A nepravilno sedenje ostavlja posledice..

Bolovi u zglobovima, u donjem delu leđa sve češći su simptomi, a stres zbog pretrpanog rasporeda čini da se posle radnog dana osećete toliko umorno da svoje, sve kraće, slobodno vreme ne možete da iskoristite na način na koji biste voleli.
Ne možemo da menjamo svet u kome živimo, ali možemo uvesti par novina koje će nam pomoći da se osećamo bolje i na poslu i kod kuće.
Vežbanje tokom pauza na poslu, specijalno dizajnirane stolice koje podržavaju pravilan položaj tela, pa čak radni stolovi za kojim se stoji neki su od načina da se ublaže štetne posledice sedenja. U nekim svetskim kompanijama (Pixar, Adobe..) zaposleni mogu da biraju da li će imati radni sto za kojim se sedi ili stoji.
Pokreću se čitave kampanje, baš kao i protiv pušenja,  da se stane na put ovom problemu.


Koliko može pilates da pomogne?


Pilates vežbe Vas prvo naučite da na pravi način držite telo i samim tim ispravno sedite u stolici. Prvo osvestite telo, a zatim jačajući core - duboke mišiće - pravite muskularnu podršku ispravnom držanju. Vežbama se povećava elastičnost kičmenog stuba, a celo telo se osposobi da se lakše izbori sa stresom.

Pilates je kao protivotrov savremenem načinu života.

Neprekidnim rolanjem, istezanjem vraća vas u položaj pre nego što ste se upustili u korporativni svet. Vraća vam mladalački tonus i elastičnost.

Možda ne baš u toj meri kao pušenje, ali boravak u jednom položaju zaista šteti zdravlju, a i vitkoj figuri. Za slučaj da zdravlje nije dovoljan motiv, slika ispod dokazuje da se ispravljanjem držanja, barem vizuelno, izgubi nekoliko kilograma.


Nemojte ignorisati tegobe koje osećate. Istraživanja su pokazala da pored problema sa zglobovima i mišićima dugotrajno sedenje može uticati i na razvoj kardio-vaskularnih bolesti.

Ustanite iz stolice, protegnite se i uputite u prvi pilates studio.

Posle izvesnog vremena…

Bićete mi zahvalni.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je