Пређи на главни садржај

Jedna nedelja borbe za pravilnu ishranu

Ako ste pomislili da ćemo ponududiti još neku, najnoviju i još efikasniju dijetu, izvnite, ali niste bili u pravu.

Ovde će biti reči reči o ritualima, jednostavnim zdravorazumskim činjenicama i provući će se po neki savet koji nosite u sećanju još od najranijeg detinjstva, koji ste, možda čuli još od svoje bake…

Hajde da pokušamo da, dan za danom, malo po malo, jednostavnim pravilima promenimo odnos prema hrani.

Kako bi izgledala jedna nedelja borbe protiv loših navika...

PONEDELJAK

Svi znamo da je zdravo jesti više voća i povrća nego druge hrane. Najbolja razmera bila bi 80/20. Radi se o 80% voća i povrća i 20% proteina i masti. Jednostavan način da znate da ste postupili pravilno je da zamislite svoj tanjir kao SAT. Deo između 12h i 14h neka bude ispunjen voćem i povrćem najrazličitijih boja.
Danas neka svaki obrok u tanjiru bude podeljen na ovaj način.

UTORAK

Enzimi su zaduženi za varenje i apsorpciju hrane. Kuvanje hrane na visokim temperaturama uništava enzime i hrana postaje teža za varenje. Danas pojedite jedan ceo obrok od sirovih namirnica, salata i neki šejk na primer. Obratite pažnju na to kako se osećate posle ovakvog obroka. Tvrdi se da neprocesuirana hrana daje više energije, sadrži manje kalorija i ne ostavlja osećaj “težine“ u stomaku.

SREDA

Proteini su jednako važni i za zdravlje i za gubljenje suvišnih kilograma. Danas odaberite proteine u laganom obliku, riba ili jaja. Dobijate sve blagodeti proteina bez opterećenja digestivnog trakta.
Losos, na primer, je pun zdravih masti…


ČETVRTAK

Različiti enzimi pomažu varenju različite hrane. Enzim proteaza pomaže razlaganju proteina, dok enzim lipaza pomaže razlaganju masti. Svaka hrana se razlaže bolje u prisustvu različitih enzima i procesa. Tako da se meso i voće razlažu najbolje u sasvim različitim sredinama.
Generalno pravilo bi bilo … jedite meso sa povrćem, voće jedite nekoliko sati posle obroka i  bez kombinovanja sa ostalim namirnicama.
Četvrtak posvetite ovom načinu ishrane i obratite pažnju, na kraju dana, kako se osećate pri ovakvom režimu.

PETAK

Sve je više genetski modifikovanih žitarica. Najčešće su to pšenica, beli pirinač, kukuruz i soja. Naše telo ne prepoznaje genetski modifikovanu namirnicu kao hranu pa pokušajte danas da isprobate neke alternativne žitarice.
KINOA postaje sve popularnija i može se naći gotovo u svim prodavnicama zdrave hrane. Bogata proteinima i može se pripremati na isti način kao i pirinač.
HELJDA je odličan izbor, takođe, mada ne spada u žitarice već u semenje.
I još jedna visoko proteinska žitarica koja može biti  novost mnogima  AMARANT.
Ovog petka dajte šansu novim ukusima.


SUBOTA

Danas zaboravite na sastojke, pravila i kombinovanje namirnica. Lepo bi bilo da ste već neke zdrave navike usvojili, ali danas je dan za rituale. Od spremanja hrane do postavljanja stola i serviranja. Sve neka bude prožeto ushićenjem i unutrašnjim mirom. Spremite hranu koja je ukusna, koju volite i za koju smatrate da je zdrava. Sedite za sto i dok budete jeli osetite zahvalnost što ste u prilici da imate ispred sebe jedan tako kvalitetan obrok. Ne dajte da Vas išta ometa dok ručate, ne gledajte televizuiju, ne listajte novine. Uživajte u hrani i potrudite se da Vam takav način obedovanja pređe u naviku.



NEDELJA

Iskoristite moć začinskog bilja. Isprobajte sasvim nove začine. Timijan, šafran, ruzmarin, žalfija, nana… Pravite nove, originalne kombinacije. Probajte neko novo jelo iz neke Vama egzotične kuhinje.
Ukoliko stalno jedemo istu hranu, istog ukusa i mirisa naš telo lakše razvija zavisnost…
Ispunite tanjir najrazličitijim bojama.

Ovaj poslednji savet sam i sama poslušala. Od ovog proleća na prozoru mi raste začinsko bilje

Meni, kad god se pomene zdrava ishrana, i dalje u glavi odzvanja rečenica iz omiljenog filma mog detinjstva.

 “Osnovi pravilne ishrane su, zapamtite to dobro, jeli, danas zeleno, sutra crveno, a prekosutra, jeli, žuto. Što više povrća!“

Sasvim dovoljno i potpuno tačno!

”Varljivo leto '68“ i nezaboravni Bata Stojković

Da se podsetimo..




Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je