Пређи на главни садржај

Bele pare za crne dane

" Kao što koristimo hranu iz emotivnih razloga, mi kupujemo stvari da ispunimo neka očekivanja koja ne umemo da imenujemo." 
Lost and Found by Geenen Roth.

 Jedna od dobrih navika svakako jeste i pametno trošenje novca.

Ali, nažalost, nismo svi vični tome.


I sam motiv da pišem o ovom problemu odaje činjenicu da pripadam grupi ovih nevičnih, sklonih izazovima potrošačkog društva.
Mada, moram da primetim da se stvari popravljaju tokom godina, a jedan od razloga leži u mom dubokom uverenju da je ipak moguće steći dobre navike upornim radom na sebi.

I ako tražite odgovore oni obično ne beže od Vas. Naročito ako koristite internet.
Ovoga puta ključna reč za Google bila je FRUGAL, što znači štedljiv, da bi se prikazalo mnoštvo blogova, sajtova, knjiga koje se bave ovom problematikom.

Ima nas još koji tragamo za istim odgovorima i mučimo istu muku..

Rešenja se, uglavnom, ne razlikuju od prevazilaženja drugih oblika zavisnosti tako da je pre svega neophodan intiman i ozbiljan razgovor sa samim sobom. Zašto toliko želimo nove stvari? Šta mislimo da kupujemo? Ljubav, odobravanje, potvrdu okoline...

Analizu ostavljam Vama, sledi samo nekoliko praktičnih rešenja, trikova pomoću kojih možemo sprečiti pomračenje svesti kad uđemo u omiljenu prodavnicu.


Pre svega odredite svoje finansijske prioritete i stanje. Prebrojavajte u glavi novac i budite u svakom trenutku svesni svojih prihoda i troškova koji Vas očekuju. Često stvari izmaknu kontroli kada se namerno ili slučajno zaboravi na realno finansijsko stanje, a fokus suzi samo na artikle poređane po rafovima.

Sačekajte malo pre nego što se odlučite na kupovinu. Provedite jedan dan, bez novca u džepu,  u razgledanju (sva je prilika da će Vam se više stvari dopasti - kažem, onako, iz iskustva). Ulazite u radnje i samo posmatrajte stvari. Fokusirajte se na njihov kvalitet, a ne na želju da ih posedujete.

Kod kuće dobro osmotrite i analizirajte sadržaj svog ormana. Napravite spisak stvari koje imate i uvek ga nosite sa sobom kao podsetnik. Zaključite šta Vam je zaista potrebno.

Na neko vreme izbegavajte shopping sa drugaricom lakom na novčaniku ili, ako je neophodno, sasvim izbegavajte radnje.

Ili bez trikova uopšte...

Oni koji su ostavljali cigarete mogu iskoristiti iskustvo nikotinske krize. Moje rešenje je bilo sasvim jednostavno bez flastera, električnih cigareta, nikotinskih žvakaćih guma...Samo čvrsta odluka da ne zapalim cigaretu.

Možda je i ovog puta rešenje slično.











Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je