Пређи на главни садржај

Šta biste za doručak?

Da li pripadate onima koji posle prve jutarnje kafe prvi obrok imaju tek u vreme ručka ili ozbiljno shvatate poslovicu koja počinje sa "Doručak pojedi sam…"

"…. i to veoma obilan“ kako se preporučuje ovih dana.

Ako pratite HRONO dijetu poznat Vam je koncept “male jutarnje gozbe“ koju željno iščekujete još od jučerašnjeg popodneva.

I bez posebnog režima ishrane nekako je opšti  konsenzus, sudeći po ženskim časopisima, da se ujutro dobro najedete… Kako kažu “da uzmete dovoljno goriva za ceo dan“.

Ukoliko Vam je ovaj koncept blizak i ako imate vremena, častite se ovom zelenom kajganom.

KAJGANA SA FETA SIROM I SPANAĆEM

Sastojci

šaka očišćenog spanaća
mala ljuta papričica (nije loše, za metabolizam)
2 čena belog luka
1 kašičica maslinovog ulja
3 kašike putera (1 za spremanje spanaća i još 2 za jaja)
4 kašike feta sira
4 jaja
so
biber

Priprema

Spanać: staviti jednu kašiku putera i kašičicu maslinovog ulja u tiganj pa dodati iseckani vlašac i dva čena belog luka. Kad sve omekša dodati opran spanać i soli i bibera po ukusu. Kad je sve skuvano skloniti sa vatre i ostaviti da se ohladi

Jaja: proces dobro poznat za klasičnu kajganu. Umutiti jaja, dodati malo vode, soli, bibera i staviti na zagrejan i puterom podmazan tiganj. Omlet praviti slično palačinkama…

Zatim dodate prvo feta sir, pa spremljen spanać…
Lepo preklopite…


I uživate…

Ako Vam je logično  da je alkalna ili bazna hrana najblagotvornija za ljudski organizam i ne želite višak kiselih namirnica na početku dana, dobitna kombinacija je proso ili kinoa kao baza, uz pogodno voće i povrće kao dodatak. Odličan recept za one koji vole miris i ukus cimeta…

KAŠA OD KINOE SA CIMETOM


Detaljan recept možete pronaći na blogu Alkaline Sisters koji Vam može služiti kao odličan vodič za ishranu baznim namirnicama.



Žitarice, proteini, voće ili povrće … šta god da odaberem meni je važno da bude i mirisno i ukusno i osvežavajuće…

Kao što su moja dva omiljena jela za početak dana BUDWIG KREM i PUDING OD SEMENKI ČIJE (naravno ukoliko ne računam ona koja spadaju u kategoriju “guilty pleasure“)

BUDWIG KREM


Sastojci:
1 banana
250 ml jogurta
1 kašika ulja od lanenog semena
2 kašike mlevenog semena lana
sok od pola limuna

i po želji… semenke bundeve, suncokreta, badem…

Sve zajedno blendirati…
Umesto banane možete koristiti bilo koje sezonsko voće.

PUDING OD CHIA SEMENKI


Sastojci:

2-3 kašike chia semenki
300 ml bademovog mleka (može biti i domaće, spremamo recept za neki sledeći put)
vanila
sirup agave
i po želji…. sezonsko voće, bademi, kakao

Priprema: Možete potopiti čija semenke u bademovo mleko i uveče pa ostaviti u frižideru da prenoći. Ali pet minuta pošto ste ih potopili još jednom obavezno promešajte - zbog grudvica.
Seme čije stvara oko sebe masu sličnu želatinu pa ovo jelo najviše podseća na puding…
Možete pustiti mašti na volju i dodati malo vanile ili kakao, zasladiti sirupom agave ili javorovim sirupom.
Dobićete i hranljiv i ukusan doručak ili dezert posle ručka.

Šta da odaberete?

Prvi recept Vam pruža odličan izvor proteina, kaša sa kinoom daje duži osećaj sitosti, Budwig krem ubrzava metabolizam, a što se pudinga od Čija semenki tiče, ne znam da li ste znali, ali CHIA na jeziku drevnih Maja znači SNAGA.

Pa odaberite ono što Vam se čini da Vam ovog jutra nedostaje…

Prijatno...

…. za prijatan dan!




Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je