Пређи на главни садржај

"Taman kad ste mislili da znate sve o kafi…"

Prvi regionalni festival kafe i čaja se održava ovog vikenda u Beogradu. Na platou ispred tržnog centra Ušće biće predstavljena ne samo jedna namirnica već i čitavi rituali vezani za njeno konzumiranje po kojima možemo prepoznavati različite kulture.


Pod sloganom "Taman kad ste mislili da znate sve o kafi…" najavljen je bogat program. Od konzumacije napitaka do filmova i predstava.

Zvuči mi zanimljivo jer...

…ritual ispijanja kafe za mene predstavlja važan deo dana.



Na samom početku, ujutro, to je momenat tišine i preslišavanja pred dan koji sledi i pred sve obaveze koje se moraju tog dana obaviti.

A popodne, mali predah od dnevne rutine ili odmor u sred velikog posla koji me je zaokupio…

I od kada sam pre više od deset godina ostavila cigarete ovakvi momenti su dobili obavezni miris tople kafe koji se širi prostorijom…

Kažu da se loša navika nikada ne može sasvim iskoreniti već se jedino može zameniti drugom (najbolje je, barem malo manje lošom) navikom.

Kafa je predstavljala manje lošu naviku u tom momentu…Popunila prazninu pred početak dana, uskakala u pauze izmedju obaveza, ublažavala nelagodu dok čekam drugaricu sama u nekom lokalu i razbuktavala radost pri susretu.

 Ne tako lako prenosiva i u svakom momentu  pristupačna kao cigareta, ipak je dobro odigrala ulogu.

I ostala kao svakodnevna rutina sve do danas.


A od kada mi je skrenuta pažnja, u jednom komentaru na facebook-u, na  štetnost ovog napitka po naš organizam osećala sam dužnost da ukažem na neke od tih zaista loših uticaja, kao što je povećan rizik od kancera debelog creva, bešike, pankreasa i zavisnost koju može izazvati.

I navelo me je da pomislim da je možda došlo vreme da se umesto jedne (izgleda) loše ponovo uvede druga manje loša navika.

Ionako je sve više stvar rituala, a ne namirnice…

Ostaje nam čaj sa određenom dozom kofeina kao manje zlo i malo bolja navika…

Najbolje rešenje bio bi zeleni čaj, a ako još uvek niste spremni da se odreknete kafe držite se argumenata koji potvrđuju njeno pozitivno dejstvo, a među kojima su podizanje koncentracije i budnosti, širenja bronhija (kažu manje astmatičnih napada) i ubrzanje metabolizma.

A ja ću se prošetati do Ušća i na "Festivalu kafe, čaja i toplih napitaka" pokušati da pronađem neku drugu (manje lošu) naviku.

I osmislim neki još zanimljiviji ritual sa,  na primer, čajem u glavnoj ulozi!



Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je