Пређи на главни садржај

Opušteno!

Kada Vam se misli roje, obuzmu Vas brige i čini Vam se da nigde nemate mira nekada nije dovoljno izaći iz kuće, otputovati ili porazgovarati sa prijateljicom. Nekad je potreban dijalog sa samim sobom i snižavanje tona sopstvenih misli.

Meditacija je, kažu, veoma dobra i pomaže kada "Vam se na glavu sruši ceo svet", ali nikad nisam uspela da istrajem u njoj. Iako se i udobno smestim,  i lepo zatvorim oči, uvek se uhvatim kako mislim o tome šta moram da uradim čim završim sa meditacijom. Nisam ni stigla do mantre, a već sam digla ruke od svega..

Sve dok na internetu nisam naišla na sasvim nov pristup meditaciji i pre svega nov način objašnjenja ove metode.

Andy Puddicomb, ko-osnivač web sajta i čitavog preduzeća Headspace i bivši budistički monah, došao je na ideju da demistifikuje meditaciju i da je uz pomoć najmodernije tehnologije približi ljudima kao jedno legitimno i naučno dokazano sredstvo za oslobađanje od stresa.



Kratki animirani filmovi, na duhovit i jasan način, Vam daju objašnjenja o tome šta meditacija predstavlja i šta treba da uradite da konačno uspete da svoje misli dovedete u red. I još važnije, kako da to stanje održite - Mindfulness engleska reč za stanje smirenosti, razboritosti i prisutnosti. Naš mozak možemo zamisliti i kao mišić koji se može vežbom osnažiti, a meditacija predstavlja tu vežbu. Posle toga Vaš je zadatak da to stanje smirenosti održite i uz svakodnevne obaveze. Tako da uz pomoć meditacije, koja jača volju i svest,  lakše možemo prevazići stres, zavisnost, anksioznost.


Sledeći put kada se osećate loše, kada ste tužni i neraspoloženi, zamislite to raspoloženje kao jedan oblačan dan. Napolju je oblačno i to je činjenica, možda i pljušti kiša i tu ništa ne možete promeniti, ali ako biste uspeli da poletite i odete visoko iznad oblaka opet biste videli sunce kako neumorno sija.

Ovo je jedna od poruka Andijevih animiranih filmova. Potražite još neke sami. I pronađite i sačuvajte svoj unutrašnji mir.




Коментари

Популарни постови са овог блога

Pilates i karlicno dno

Jedan od zadataka pilatesa je da svojim specifičnim vežbama aktivira mišiće koje je teško pokrenuti. Multifidusi, mišići koji spajaju kičmene pršljenove, TA mišić, koji kao korset oblaže unutrašnje organe trupa i naravno, karlično dno, koje ima važnu ulogu jer kao mreža isprepletenih ligamenata, drži unutrašnje organe i mora biti i dovoljno jako i dovoljno elastično, jer se tokom trudnoće teret koji mora podneti višestruko uveća. Poznate su nam Kegelove vežbe, koje vrlo često koristimo na našim časovima, ali takođe i čitav niz klasičnih pilates pokreta može osnažiti mišiće ovog dela tela. Karlično dno drži organe male karlice, bešiku,  matericu i rektum. Naš gost ove nedelje je dr Nebojša Jeremić, urolog u KBC Zvezdara, a od 2008. godine se školuje iz oblasti uroginekologije kod eminentnih stručnjaka u Nemačkoj i Italiji. Nebojša je bio dugogodišnji doktor vaterpolo reprezentacije Srbije kao i vaterpolo kluba Partizan. I dalje je prisutan u sportskom svetu kao predsednik zd

Ispod sunca Toskane

Pre nego što sam posetila Toskanu, prve utiske ili tačnije,  predosećaje nestvarne lepote dobila sam preko filmova… Upoznavala sam jedan grad za drugim iz svoje dnevne sobe... Prvo je to bila  Sijena , a film je bio stari, crno-beli, ne sećam se ni imena ni radnje, samo atmosfere jednog kišnog popodneva i uskih ulica ovog nestvarnog grada. Kada sam je posetila, mnogo godina kasnije, toj prastaroj slici koju sam još uvek nosila sa sobom,  samo sam dodala miris  Ribolite  (toskanska verzija kuvanog slatkog kupusa) i saznanje da  svaka ulica, svaki kamen ovog grada datira iz Srednjeg veka. Siena Čaj s Musolinijem , film o grupi engleskih dama, zaljubljenih u italijansku kulturu, doneo mi je neobjašnjivo veliku želju da posetim  San Gimignano  ili Grad stotinu tornjeva, kako ga još zovu, koji dominira na uzvišenju iznad čuvene doline Chianti. I ništa manje nije bio magičan nego na ekranu.. Opasan zidinama, neosvojive lepote, sa ulicama tako lepo popločanim da više liče na parket o

Kiselo i bazno...

Brojne su narodne poslovice koje ukazuju na važnost ishrane. Sa njima smo odrastali i znamo da je "hrana lek za dušu" i da "snaga na usta ulazi". Preplavljeni smo  savetima za zdraviju ishranu, dijetama za lepšu figuru, uži struk, lepši ten. Ishrana je glavna karika u borbi za večnu mladost. Ali ako, nažalost, poznajete nekoga ko je oboleo od bilo koje vrste karcinoma ili ste sami imali takvo iskustvo, možda ste primetili da se na lekarskim pregledima saveti za ishranu daju onako usput, kad izlazite iz ordinacije i u nekoliko reči.   Uglavnom, što je teža bolest sve se manje veruje da promena režima ishrane može pomoći. Ishrana se smatra samo usputnim faktorom, a lekovi, sami po sebi,  jedino moguće rešenje.. Zbog svega toga bila sam skoro zapanjena da je otkriće jednog nemačkog naučnika o uzrocima nastanka kancera u organizmu još 1931. godine bilo vezano isključivo za ljudsku ishranu i bilo itekako priznato u naučnim krugovima tog vremena. Toliko priznato da je